JAKÉ SI VYBRAT JÍZDNÍ KOLO

11/09/2020

Nabídka jízdních kol se neustále rozšiřuje, není vůbec snadné se v nabídce zorientovat poučeným cyklistům, natož laikům. Proto jsme si v KM BIKES řekli, že se pokusíme pomoci zorientovat se zájemcům o kolo co nejideálnější pro své používání. Naše filozofie je takováto: věříme tomu, že na každého čeká vhodné kolo, přičemž výhoda našich repasí tkví v tom, že jsme schopni každému člověku optimalizovat kolo podle jeho dispozicí a jízdních potřeb.

Ne všichni reálně využijí více než jedno  jízdní kolo, a proto doufáme, že vám náš stručný výčet možností a typů kol variabilita usnadní potenciální výběr. Proto se v tomto textu zaměříme především na typologické rozlišení kol, nikoli úplně detailně na jejich technické parametry. Co se týče elektrokol, ta v našem výčtu z kapacitních důvodů vynecháme.

ZÁKLADNÍ TYPY KOL DLE TERÉNU

Nejrozšířenějším současným typem kola je horské kolo. Se svými lehkými převody, dnes už standardně odpruženou přední vidlicí či pohodlnými širšími plášti umožňují lidem, kteří nejedou o závod, komfortní jízdu i v prostoru, do něhož není primárně vůbec určeno – ve městě. Samozřejmě, že vyznavači terénů a pestrých jízd využijí v rámci sestavování ideálního kola komplexní možnosti celé palety jednotlivých součástí jízdního kola.

Jedinou relativní nevýhodou horského kola je pomalost. Proto další typy jízdních obvykle disponují užšími plášti, případně aerodynamičtějším, avšak méně pohodlným posedem. Nejrychlejšími koly jsou i nadále lehká silniční kola s velmi úzkými a hladkými plášti bývají vybavená tradičními berany, tedy zahnutými řídítky. Tato kola jsou přes nespornou rychlost vhodná téměř výhradně na silnice či jiné asfaltové povrchy a mohou být pro nesportovní účely nepohodlná.

Určitě si říkáte, proč prostě nespojit výhody rychlosti a pohodlí v nějaký ten zlatý střed. Toto zhruba suplují dva typy kol – takzvaná krosová kola jsou podobnější spíše těm silničním, působí sportovně, avšak jsou již schopnější zvládat mírný terén; kdežto u nás již dlouho zavedená treková (či též trekingová) kola se na první pohled podobají spíše horským a na rozdíl od krosových není problém je osadit blatníky či nosiči, mají též zvýšená řídítka.

ALTERNATIVY PRO ZÁKLADNÍ TYPY KOL

Výše uvedenými typy kol to ale rozhodně nekončí – v poslední době se hodně prosazuje například takzvaný cruiser, což je pohodlné městské kolo s velkými polstrovanými sedly a velkými zahnutými řídítky, přičemž má široké a hladké pláště. Často mívají jeden převod, případně řazení v náboji. Tato kola vypadají dobře a jsou stylová.

Pokud byste se ale přece jen nechtěli vzdát možnosti mít sportovní kolo na bázi silničního či krosového, máte ještě jednu možnost, a to fitness kolo.  Má úzké a hladké pláště, lehčí rám a pevnou vidlici. Z horských a trekových kol si fitness kola berou rovná řídítka, brzdy a řazení. Převody jsou též lehké se třemi převodníky. Na fitness kolo už lze přimontovat příslušenství od nosičů po blatníky. Pořád se ale jedná o rychlé kolo spíše k užívání na asfaltu.

PORADENSTVÍ OHLEDNĚ VÝBĚRU KOLA

Pokud si stále nejste jisti, jaký typ kola si chcete osedlat, stavte se za námi – u nás v KM BIKES vám rádi poradíme, osaháte si více kol, případně Vám kolo poskládáme čistě dle Vašeho přání. Těšíme se na vás.